Нова публикация
.
Настройки
.
Персонализиране
.
Home »
Откровено с ANGELA ARIM
» Български език ли? По-добре суахили…
Български език ли? По-добре суахили…
Unknown | четвъртък, юни 14, 2012 |
Откровено с ANGELA ARIM
От няколко години насам месец юни се превръща в мерило дали българинът знае родния си език с така наречените матури? Но показател ли са оценките от мини и макси матури за нивото на владеене на езика ни?
В статията няма да намерите статистика за броя на отличните и слабите оценки,нито пък ще коментираме темата от “Под игото”.
Ясно е,че родният език е препъни камък за почти всички българи.
Да,но пък никой не е умрял от това,нали?
Свободата на словото в онлайн изданията допусна да се шири тоталното непознаване на българския език,неспазването на елементарни граматически правила,пунктуация и стилистика.Всеки пише,изразява мнение, да не говорим за троловете,които бодро пощракват с мишката,редейки несвързани и неграмотни коментари върху теми,които изобщо не разбират.А и навлизането на латиница в нета е направо издевателство върху българския език.
Труден ли е българският език?
Да, труден е и това го казват специалистите от Държавния департамент на САЩ.
По-труден е дори от суахили.
Езиците спрямо говора си са разделени в четири групи по трудност, като в първа са най-лесните за усвояване. Българският е във втора група заедно с дари, немски, гръцки, хинди, индонезийски, малайски и урду.
Той е по-труден спрямо езиците от първа група, в която са датски, холандски, френски, италиански, норвежки, португалски, румънски, испански, суахили и шведски.
Да, но това е според говора. А спрямо граматиката? Граматиката на българския език е сложна, има много правила, които трябва да знаеш и също толкова неща, които са изключение от правилата.
Огромен проблем за чужденците е променливото Я, което те трудно разбират с оглед на изчезналата буква от старобългарския език-т.н ятова гласна.
Същият проблем съществува и при палатализациите, който е свързан с позицията на съответните съгласни.Да не влизам в детайлни подробности.Но българинът,ако има претенцията да звучи добре писмено,трябва поне да спазва няколко правила:
1.Да научи правилното използване на пълен и кратък член за мъжки род.
2.Да спазва правилото при използване на двойни съгласни.
3.Да знае правилното използване на бройна форма на съществителни имена от мъжки род.
4.Да знае поне основната употреба на запетаите, както и няколко други препинателни знака – визирам кавичките, които май почти никой не слага.
5.Да спре да използва емотикони в публикации, изразявайки отношение към написаното.
6.Да може да съгласува според правилата.
7.Да знае правилото за употреба на главни букви. Не говорим само за собствените имена на хора.
8.Да спазва правилно времената, защото богатството на българските времена води до объркване в писменото изразяване.
9.Да се намали употребата на чуждици, които уж придават научност на написаното. Уточнение – има места, където не може и без тях.
10.Да се изписват правилно думите – има си речник за това и никой никога не е застрахован от грешки.
В заключение: Който проявява желание и интерес да бъде грамотен,а вече не ходи на училище,може да прочете “Принципи и правила на правописа и пунктуацията в българския език” в “Нов правописен речник на българския език” на БАН.
Или просто ползвайте http://freeplace.info/ididictionary/bulgarian_spell_checker/
Angela Arim
Ако харесвате това,което прочетохте кликнете тук,за да получавате първи най-новото в блога
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Моля използвайте кирилица и спазвайте добрия тон.
В противен случай може да не видите това,което сте написали.И за да няма излишни въпроси,смятам за редно да ви уведомя,че АНОНИМНИТЕ КОМАНТАРИ автоматично се игнорират.
Иначе казано,ако нямате нужната регистрация където трябва,хич и не се напъвайте.Няма да ви огрее....