Има много истории за това как Мацумура получава тгова прозвището.Една от тях казва,че е присъдено от крал Шо Ко,като признание за невероятните му постижения в бойното изкуство, след като той победил бик.
В интерес на истината трябва да отбележим, че Мацамура става ученик на Сакугава в момент, когато майсторът е на 78 години,и след смъртта на Тоде Сокугава, той практически се учи от учениците на майстора.Сред тях са велики имена:Окуде,Макабе,Мацумото,Хинована,Аракаки и др.
Впоследствие учи при много известни окинавски майстори,а през 1830 година,заминава за Китай и в продължение на няколко години изучава Чуан-шу.Връщайки се от Китай, през 1830 година,той основава школа в гр.Шури с името Шерин-рю Гококу-ан Карате–(яп. Карате школа Шаолин, предназначена за защита на Отечеството)
Съпругата на Мацумура била известна също със своите бойни умения. Преди да срещне Мацумура,тя често предизвиквала ергените,които идвали да я искат за жена и ги побеждавала в бой.
Мацумура е известен като военначалник и приближен на управляващите в Рюкю.Той служи като личен телохранител на трима поредни окинавски Шогуна. През 1848 година е удостоен със званието „Върховен наставник по военни изкуства на Окинава“
Малко известен факт е, че като военачалник или телохранител нееднократно посещава Япония, където с огромен интерес изучава видовете бойни изкуства разпространени там, справедливо предполагайки, че и в тях се крие неизчерпаем източник на знания.
Запазени са свидетелства, доказващи, че Мацамура задълбочено е тренирал в школата Джиген-рю. Това е комплексна школа по бойни изкуства, възникнала в периода Токугава (1603-1868), която включва в себе си няколко дяла: джу-джуцу, кен-джуцу, батто-джуцу и иай-дзуцу.
След като напуска държавната си служба, той започва да преподава карате в село Сакияма, в близост до столицата Шури. Той практикува рязко, силово карате в класическа старошаолинска форма Основните изисквания на Мацумура били бързина, рязкост, отсеченост, взривна сила и брилянтно владеене на основните техники. Широко застъпени били резки, травмиращи, болезнени блокове, блок-удари, здрави, стабилни позиции. Отстъплението, завъртания, избягвания и всякакви финтове се считали за белег на страхливост и били унизителни. Дълго време методите на Мацамура са доминирали в Окинава
Някаква представа за набора от техники на Мацамура, дава открития след смърта му трактат “Буши Мацамура но Кара Те“, който е запазен от неговите наследници и публикуван през 1960 година.
Твърдостта на школата на Мацамура е изложена в една негова мисъл:
"Ако те ударят по ръката–счупи му ръката,ако те ударят по крака–счупи му краката".
Мацамура е първият майстор,систематизирал техниките на стила,без да дава собствено име.Практически всички бойни изкуства с родно място Окинава са изпитали върху себе си влиянието на този забележителен човек и боец.
Известни ученици на Мацумура са: Ясуцуне Итосу, Кенцу Ябу, Гичин Фунакоши,Чомо Ханаширо,Набе Мацумура,Анко Азато,Киюна Пейчин, Сакихара Пейчин,Чотоку Киян и много други.
Освен изучаваните форми и техники в тези стилове, той е преподавал в много тесен кръг и Хакуцуру,стилът на белия жерав,произлизащ от южните китайски стилове.
Автор:Zan Schin
0 коментара:
Публикуване на коментар
Моля използвайте кирилица и спазвайте добрия тон.
В противен случай може да не видите това,което сте написали.И за да няма излишни въпроси,смятам за редно да ви уведомя,че АНОНИМНИТЕ КОМАНТАРИ автоматично се игнорират.
Иначе казано,ако нямате нужната регистрация където трябва,хич и не се напъвайте.Няма да ви огрее....