Ето защо,за да бъда в тон с насочеността на този блог,реших да не се впускам в измислянето на тъпи шеги и клиширани майтапи,с които да ви впечатлявам,а да ви запозная с историческите факти свързани с появата на денят на шегата...
В архивите на историята съществуват три основни версии,които посочват къде и кога е положено началото на тази традиция,но тъй като и за трите липсват конкретни доказателства,всеки приема за достоверна онази,която е свързана с неговата родина.
Първата твърди,че всичко е започнало някъде във Франция,когато французите заменят Юлианският календар с Григорианският.
Заради тази смяна Луи 14 издал закон,с който искал да премести началото на годината и вместо на 1 януари,тя да започва на 1 април.
Поданиците му обаче не харесали идеята и в знак на протест на следващата година изпратили новогодишни картички на приятелите си,не на първи януари,а на 1 април.
В крайна сметка законът не бил приет и бързичко бил забравен,но изпращането на въпросните картички останало да се помни като шега,която всички свързвали с датата 1 април.
С течение на годините французите продължили да си правят шеги на същата дата,като всеки път се добавяли нови и по различни майтапи.
Според втората версия денят на шегата се ражда в Англия с една от най-големите измами за онези времена,която е станала в Лондон през 1860 година.Тогава няколко стотици английски джентълмени получили покани да присъстват на "Ежегодната тържествена церемония по изкъпването на белите лъвове",която е щяла да се състои на 1 април.
Въпреки,че всичко изглеждало странно и несериозно,богатите снобари се вързали на майтапа и се изтипосали на посоченото място,барабар със съпругите си,защото събитието им се сторило "светско".
Въпреки,че шегата била много яка и доста време се говорело за нея,англичаните започват да обръщат сериозно внимание на този ден едва четиридесет години по-късно.
През 1700 година първи април вече се казвал "Ден на глупците" и на него всеки можел да се шегува,надсмива и разиграва своите приятели и познати,а всички онези,който се връзвали на майтапите били посрещани с весел смях и викове “Априлски глупак!”
Третата версия се връща доста назад през годините,чак по времето на империята Рим.Според нея денят на шегата произлиза от древен римски празник,който римляните чествали в края на март,по повод възкръсването на Бог Атис.
Наричали го празник на радостта и на него царяла пълна свобода.Хората ходели из улиците преоблечени досущ като на карнавал и всеки можел да говори каквото си иска и да прави каквото си иска.
Въпреки,че нито една от трите версии не е официално призната за достоверна,това не е попречило първи април да се запази през вековете като ден на шегата и хумора и да се празнува почти по цял свят,носейки националния колорит и специфичния хумор за всяка страна...
:)))
ОтговорИзтриване"Ежегодната тържествена церемония по изкъпването на белите лъвове" страшно напомня на аферата "Клаус Барби" с мобилните телефони на нашите депутати...
Както и да е.
Честит и много усмихнат празник, Боби!
:)