На днешния ден през 1963 година съдът в Щутгарт прочита присъдата на Фриц Ханке.Случаят с подсъдимият е толкова странен и противоречив,че и до ден днешен си остава вълнуващ за германците.
Това е първият и за около десетина години единствения процес срещу избягал източногермански граничар,около който процес има неща,които съвсем не са лесни за отсъждане.Ето за какво става въпрос...
В една мартенска нощ през 1963-та,двадесет и три годишният граничар Фриц Ханке застъпва на пост.По средата на смяната захвърля автомата и каската и хуква през полосата.Добира се успешно до Щутгарт където има намерение да започне новия си живот,но само седмица след бягството е арестуван.Обвинение по което е задържан е,че същият този Фриц Ханке е застрелял беглец.
Всичко е реално защото година по-рано,по време на дежурство,граничарят получава заповед от началника си да застреля деветнадесет годишен нарушител,който е засечен докато бяга през границата.
Ханке стреля,младежа е ранен и по-късно умира от раните си,а граничаря получава медал за проявен героизъм и двеста марки награда.
Мотивът за бягство,който Ханке излага пред съдиите в Щутгарт е,че не е искал повече да му се налага да стреля и да убива,изчакал удобен момента и избягал.Убийството обаче е факт.
Процесът започнал,но се оказало,че съдът в Щутгарт трябва да реши няколко доста заплетени подробности.
На първо място....
Възможно ли е източногермански граничар да не се подчини на пряка заповед на началника си и какво би следвало от това?...Не е имал голям избор,защото по закон е бил длъжен да го направи.След това...
Това,че е избягал,за да не се повтори такава случка,смекчаващо вината обстоятелство ли е или няма значение?...
Убийството на чужда територия ли е,защото тя все още не се е смятала за чужда.През 1963-та двете страни не се признавали взаимно и се правели,че не съществуват.Вътрешната граница е граница между немци и немци,а не международна.Трябва да бъде съден като гражданско лице ли или като войник-граничар?..
Ако го съдят като граничар това означавало,че формално признават съществуването на ГДР-ейска граница.Това засягало някои дипломатически особености,които били прекалено тънки през 63-та.Все пак Берлинската стена била още прясна-само на две години.
Ако Ханке обаче не бъде съден като граничар излиза,че той е немец,който е застрелял друг немец.При това умишлено.Следва съд за убийство,но мотива е политически и се е случил на територията на друга страна,която пък също е Германия,а конституцията на ФРГ не приемала ГДР за друга държава.Изключително объркана работа,нали?...
Дискусията била огромна.Едни защитавали Ханке,а други настоявали за максимална присъда.Всичко е било такава каша,че до ден днешен немските съдилища все още спорят кое е правилното.Въпреки всичко на 11 октомври 1963 година присъда все пак е произнесена.
15 месеца лишаване от свобода.Процесът официално приключил,но въпросите около него все още нямат разумни отговори...
0 коментара:
Публикуване на коментар
Моля използвайте кирилица и спазвайте добрия тон.
В противен случай може да не видите това,което сте написали.И за да няма излишни въпроси,смятам за редно да ви уведомя,че АНОНИМНИТЕ КОМАНТАРИ автоматично се игнорират.
Иначе казано,ако нямате нужната регистрация където трябва,хич и не се напъвайте.Няма да ви огрее....