През 18 век се оказало изключително важно да се стандартизира обща мерна единица.Нуждата се появила,защото всеки мерел в каквото му падне.Кашата била пълна.Иди та разбери цялата тази обърквация с версти,левги,аршини,футове и други подобни.
Предполагам,че имено това е активизирало учените и те започнали трескаво да обмислят какво да изберат за еталон.Ако ще е лакет,чии лакет да бъде,ако ще е педя..чия !?
"Я по-добре да зарежем лактите и педите и да се спрем на нещо по-научно"..решили те и се захванали да мислят.Стигнало се до два основни варианта.Първият бил да се използва махалото на часовника.
Ако един мах отброява една секунда измерва се разстоянието,което изминава махалото и това разстояние ще се нарича метрон..от гръцката дума метрон,която означава мярка.
Времето като мярка за разстояние.Как ви се струва?
Идеята била интересна,обаче се оказало,че заради земното притегляне махалото имало различен ход на различните места.Надеждите рухнали,варианта бил отхвърлен и на дневен ред дошъл вторият.
Идеята при него била следната..
Взема се за изходна точка земната повърхност и се измерва един меридиан,например този който минава през Париж.
Тоест,измерва се разстоянието от екватора до северния полюс,през Париж,дели се на десет милиона и..ето ви мерната единица.Всички се съгласили и останало само съвсем точно да се измери разстоянието.
Тъй като все още не се знаело в каква мерна единица ще се мери,решили като за начало тя да бъде стойността Х,а върху името й щели да мислят по-късно.Със същинското измерване се заели математика Жан Батист дьо Ламбр и астронома Пиер Механ.
Между другото,не си представяйте меренето на разстоянието като пътуване.Това е по-скоро,математическо-астрономически приьом...
И така,запретнали ръкави двамата учени,правели,стрували,мерели и когато приключили,представили едно парче сплав,от платина и иридий и гордо заявили,че това е МЕТЪР и ще е основната единица.Оттам насетне,та чак до днес,метъра си е основната единна мерна единица.
В интерес на истината,когато еуфорията около новото откритие поутихнала двамцата измервачи признали,че при изчисленията може би са сбъркали с пет милиметра,но на фона на чисто новият метър някакви си пет милиметра съвсем не били от особена важност.
А имаше едни ИСО стандарти
ОтговорИзтриванеА за по-точни замервания - разбира се микрометър
"Метър" е една от седемте основни единици на Системата Си / SI /.
ОтговорИзтриванеНо от друга страна времето и пространството са променливи понятия...Съответно и измерването им...Трудна работа.
:)