/*-------- Post Views ----------*/ #views-container { width: 75px; float: right; } .mbtloading { background: url('http://4.bp.blogspot.com/-PZMStRDcchY/USOp3xFp4yI/AAAAAAAAJOo/rm5FSsaSKh0/s320/mbtloading.gif') no-repeat left center; width: 16px; height: 16px; } .viewscount { float: right; color: #EE5D06; font: bold italic 14px arial; } .views-text { float: left; font: bold 12px arial; color: #333; } .views-icon{ background: url('http://4.bp.blogspot.com/-_dXedKDHIws/USOp369zEPI/AAAAAAAAJOs/Cv3fTZUaBTU/s1600/postviews.png') no-repeat left; border: 0px; display: block; width: 16px; height: 16px; float: left; padding: 0px 2px; } .showpageArea { padding:10px; } .showpageArea a { text-decoration:underline; } .showpageNum a { text-decoration:none; border: 1px solid #ccc; margin:0 5px; padding:5px; background:#fff; } .showpageNum a:hover { border: 1px solid #ccc; background-color:#f0f0f0; } .showpagePoint { color:#333; text-decoration:none; border: 1px solid #ccc; background: #f0f0f0; margin:0 5px; padding:5px; } .showpageOf { text-decoration:none; padding:5px; margin: 0 5px 0 0; } .showpage a { text-decoration:none; border: 1px solid #ccc; padding:5px; background:#fff; } .showpage a:hover { text-decoration:none; background:#f0f0f0; } .showpageNum a:link,.showpage a:link { text-decoration:none; color:#333; }




Най-новото от Pieces Of The Past
Home » » Да се научим да бягаме..

Да се научим да бягаме..

Unknown | понеделник, април 02, 2012 |
Бягай,дори и да не те гонят!Пролетта е прекрасен сезон за спортуване навън.Достатъчно топло за тренировка на чист въздух.
Идеален начин да забравим дебелите дрехи и разбира се, недотам горещо, за да се поти спортуващият излишно.
Идеална възможност,най-накрая да започнете, това което се каните цяла зима да направите–да започнете да бягате. 
Но…не сте опитвали досега? 
Дори не знаете как да започнете и как точно да го правите.
Днес аз ще се опитам да внеса малко яснота относно тази толкова естествена човешка дейност. 
Но ако перефразираме Конфуций,трябва да кажем,че и най-грешното или полезно бягане, започва с първата крачка.
Трябва да започнете и чак тогава написаното по-надолу от мен,ще придобие смисъл за вас.

Основната причина,поради която бягането става изключително популярно в целия свят,е свойствената му простота.
Бягането е естествено за всички хора.Разбира се,на някои хора, надарени по рождение с определени физически и психологически качества,този спорт се отдава много повече.
Те прогресират бързо и постигат завидни резултати,но така или иначе, всеки човек може да пробяга определена дистанция.
Освен това,заниманията с бягане, не изискват почти никакво специално снаряжение или оборудване,необходимо е само желание.

Различни видове бегови тренировки:
Аеробно бягане на дълги тренировъчни дистанции–това е трудна тренировка, която предявява значителни изисквания към опорно-двигателния апарат и води до изчерпване на резервите от гликоген, психическа умора и значителна физическа умора. 
Тренировъчния ефект от този тип бягане е много висок.Бегачът развива много добри волеви качества.
Как по-добре да бяга и да постига по-добри резултати зависи изцяло от индивидуалните особености на трениращия.
Съществуват определени данни, позволяващи да се избере оптималния темп на бягане.
В момента има уреди, които ви позволяват да следите пулса и даже кръвното си налягане.Основно средство за контролиране и регулиране на натоварването на тренировката е следенето и регулирането на пулсовата честота, при която протича тя,както и времето,за което се поддържа тази честота.

Стандартната норма за ударите на сърцето в покой е 120-140 удара в минута за бебетата,90-110 за децата в предучилищна възраст,80-90 за по-големите деца, а за тези, които са над 14 г., както и за възрастните- 60-80 удара в минута.С годините пулсът става по-бавен, обикновено под 65 удара в минута.При издишване той се учестява, а при вдишване се забавя. 
Важен индивидуален индикатор е нормалният пулс в почивка. 

Всеки спортуващ трябва да го измери и да знае каква е стойността му. Най-класическата формула за индивидуално определяне на границите на различните зони на тренировка е следната:220–възрастта на индивида дава максималната допустима пулсова честота, до която е безопасно да се достига при тренировка.Друга такава формула за максималната допустима пулсова честота е 217 - 0.8 * възрастта.

• Оптималният пулс, при който се изгарят мазнини, е между 55%-70% от вашия максимален пулс.

• Оптимален пулс за трениране на аеробна издръжливост е между 
70%-80% от вашия максимален пулс.

• Анаеробното натоварване започва от 80-85% и достига до 100% от вашия максимален пулс.
 Какво точно се случва в тези зони на натоварване?

Основен източник на енергия за човешкия организъм е аденозинтрифосфорна киселина /АТФ/.При двигателна активност АТФ в клетките започва да се изчерпва.
Възстановяването на АТФ се извършва за сметка на два големи типа реакции :анаеробни (безкислородни) и аеробни (кислородни).

При интензивни и кратки натоварвания режимът на работа е анаеробен. Анаеробен праг е границата,при която метаболизмът става предимно анаеробен, производството на лактат (млечна киселина) надвишава неговата елиминация и рязко настъпва умора. 
Работата при анаеробните натоварвания се изпълнява предимно от бързите /бели/ мускулни влакна. Анаеробният праг може да се изрази в пулсова честота.При натоварвания над 2-3 минути преобладава аеробният метаболизъм с пулсова честота до 150 уд/min и концентрация на лактат в кръвта – до 2 mmol/l. Работата при него се изпълнява предимно от бавните /червени/ мускулни влакна.
Трябва да се допълни, че метаболизмът никога не е изцяло аеробен или анаеробен.По анаеробен път се отделя много повече енергия за единица време, докато по аеробен по-малко.Определено вторият е по-икономичен и може да осигурява енергия продължително време (1 молекула глюкоза, разградена анаеробно дава 2 молекула АТФ, а разградена аеробно - 38).

Критерии за идентифицирането на различните зони и управлението на тренировъчните натоварвания са концентрацията на млечна киселина в кръвта и пулсовата честота.
Прието е, че при лактатна концентрация 4 mmol/l, организмът вече се намира отвъд анаеробния си праг.
Когато нямате уред за перманентно следене на пулса,може да го засичате в рамките на 6 сек.,колко удара усещате и после умножавате по 10 или просто трябва да се поддържа темпо,така че да не се преминава границата на собствените аеробни възможности.
Ако успявате да говорите с бягащия до вас, то това темпо е приемливо за вас. Определено разстояние следва да се пробяга с по-високо темпо, тъй като при бягането с ниска интензивност недостатъчно се развива мускулната сила на бегача и скоростната координация.


Примерно,бегач,който излиза да пробяга определена дистанция, за да изпълни програмата,трябва да започне плавно,след това основната част от дистанцията да се стреми да бяга с равномерно темпо,което да променя само в редки случаи.Последната част от дистанцията, трябва да ускори темпото сериозно.
Това ще помогне да се смъкне мускулната умора от еднообразната работа и ще се включат бързите влакна на мускулите.Запъхтяхте ли се вече? 
Само малко…Поемете си дъх - очаква ви 2 част!

Zan Schin

0 коментара:

Facebook Blogger Plugin: Bloggerized by AllBlogTools.com Enhanced by MyBloggerTricks.com

Публикуване на коментар

Моля използвайте кирилица и спазвайте добрия тон.
В противен случай може да не видите това,което сте написали.И за да няма излишни въпроси,смятам за редно да ви уведомя,че АНОНИМНИТЕ КОМАНТАРИ автоматично се игнорират.
Иначе казано,ако нямате нужната регистрация където трябва,хич и не се напъвайте.Няма да ви огрее....

Recommended Post Slide Out For Blogger
И когато една история свършва,идва Музиката.Избери си фронтмен и слушай...
 

Титанична Увертюра

Как така го направихте? Защо отворихте точно този блог? Може би просто сте любопитни и предполагате,че той съдържа нещо,което все още не знаете.Или пък просто проверявате какви ги е забъркал поредният социално програмиран индивид? Всъщност,това няма значение.Така и така сте прекрачили прага и аз,като добър стопанин,смятам за редно да ви приветствам

Добре дошли в личния ми блог.Освен парченца от миналото на предците ни в него ще откриете и големи късове от Българската,Американската,френската..и общо взето от цялата човешка история,която обаче ще се опитам да ви представя по-съвсем непознат за вас начин.Ще погледнем Историята от друг ъгъл,от който се виждат далеч по-интересни и забавни неща.

Info back to top