Нова публикация
.
Настройки
.
Персонализиране
.
STORIES FROM FRANCE...
Днес историческата ми разходка ще бъде с френски акцент.
Ето защо,спокойно можете да включите в менюто си някой и друг кроасан,за да бъде всичко в реда на нещата.
Ако пък не ви е до ядене,просто се настанете удобно и четете...
На 5 октомври 1713 година в Лангър-Франция се ражда Дени Дидро.
За всички онези,които не са го чували това е френски просветител,който се смята за бащата на енциклопедията.
Онази дебелата книга,в която по азбучен ред е подредено всичко,ама абсолютно всичко.Плюмчите пръста,прелиствате и хоп,получавате пълен кръг от знания.
Всъщност,към днешна дата вече няма нужда от такава старомодност.
В наши дни вече си имаме УИКИПЕДИЯ.
Същата работа,само че в електронен формат.Та дядо ви Дени Дидро е човека,който е направил първата съвременна енциклопедия.
Не,че преди него никой не е мислел за това.Много мъдреци са си мечтаели за подобна книга,в която да е събрано цялото човешко знание за науката и изкуството,но Дидро е първият,който го е направил.
Пълното име на Енциклопедията с главен редактор Дени Дидро е СИСТЕМАТИЧЕН РЕЧНИК НА НАУКАТА,ИЗКУСТВОТО И ТЕХНИКАТА.Важното тук,което трябва да бъде ясно е факта,че Дидро е ГЛАВЕН РЕДАКТОР.
Сами разбирате,че няма как да е автор на всичко.
Това е бил грандиозен проект,който е окомплектован през годините.
Само забележете.
Енциклопедията имала 35 тома,44 хиляди статии и над 2500 илюстрации.
Как хубаво би запълнила секцията в хола ви,нали?
В самото начало не са били 35 тома.
През 1751 година излязла една единствена книжка,която почти незабавно трябвало да бъде допълнена,така че излязла още една.
После се появили още две нови издания,след това три и така в периода между 1751-1777 година излезли всичките 35 тома.
И това всичко през 18 век.Представяте ли си какво постижение е било за онези времена.Ако някога ви изскочи въпроса Кой е Дени Дидро,спокойно можете да отговорите ЕНЦИКЛОПЕДИСТ.Вервайте ми,че няма да сбъркате.
Оставям го сега намира и продължавам с още нещо френско.По-точно казано,ще се опитам да отговоря на още един френски въпрос,Кой е Ролан Гаро? В България все още обичаме да си го наричаме Ролан ГароС или РоланД ГароС,но правилното винаги си е било Ролан Гаро.
Та,кой е тоя Ролан Гаро?..
Тъй като на него има кръстен турнир по тенис,по-голямата част от вас със сигурност си мислят,че това е някой известен тенисист.
Ако трябва да бъдем точни обаче,Гаро не е точно тенисист.Даже спокойно мога да твърдя,че въобще не е тенисист.
Историята го помни,като френски авиатор,който загива през първата световна война.Един от пионерите на френската бойна авиация.
По известен е с това,че на няколко пъти немците сваляли самолета му,но той се оказал жилаво копеле и след всяко сваляне оцелявал.
Вместо да се откаже отново се качвал на някоя машина и продължавал с летенето.Истински френски герой както разбирате.
При едно от свалянията немците даже успели да го заловят и пробвали да го пратят в лагер,но Ролан избягал и хайде пак на самолета.
Може би заради това французите си го наричат първият военен пилот в света.С голямо прискърбие ви съобщавам,че в крайна сметка швабите успели да му видят сметката.При поредната атака срещу него самолета му се взривил във въздуха и Ролан Гаро отлелял в небитието.
Тъй като всичко това е регистрирано на датата 5 октомври,реших да го направя един от героите в днешната ми история.Заслужава си пича да му се обърне внимание.
Що се отнася до името на турнира,началото е положено през 1920 година.През нея франсетата нарекли на негово име един стадион.
И понеже по някаква случайност на същия стадион се е провеждал и открития шампионат на Франция по тенис,по някое време започнали да наричат и турнира Ролан Гаро,тоест Роланд Гарос на български.
И накрая,но не и по значение завършвам с Жан Люмиер.Роден е на 5 октомври през 1864 година,тоест на датата,която съм зачекнал.
Та Люмиер,заедно с брат си,познати повече като братята Люмиер са познати на света като единият и другият татковци на киното.
Още по известни са с факта,че филмите им били нечовешки късометражни.
Най-късите филми правени някога.За да подкрепя това твърдение ето ви факти. Първият им филм със заглавие "Работници излизат от фабриката Люмиер" бил с времетраене 46 секунди.
Вторият,озаглавен "Градинарят" с дължина 49 секунди,а третият и безспорно най-дългият,който се казвал "Пристигане на влак на гара Селтан" направо разбил публиката със своите 50 секунди.
Започвам да се замислям тия дали не са ги гледали прави тези филми.Съмнявам се да е имало смисъл да се сяда.
Всъщност може и да е имало.Все пак годината е била 1895....
Ако харесвате това,което прочетохте кликнете тук,за да получавате първи най-новото в блога
1 коментара:
Моля използвайте кирилица и спазвайте добрия тон.
В противен случай може да не видите това,което сте написали.И за да няма излишни въпроси,смятам за редно да ви уведомя,че АНОНИМНИТЕ КОМАНТАРИ автоматично се игнорират.
Иначе казано,ако нямате нужната регистрация където трябва,хич и не се напъвайте.Няма да ви огрее....
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Аз чета не само за да трупам , а и да си усъвършенствам стила на изказване.Защото определено имам доста да поработя.Съзнавам като недостатък и се стрема да поправям.да не говорим че ми е нужно и разнообразие.
ОтговорИзтриване