Нова публикация
.
Настройки
.
Персонализиране
.
ХАЙДЕЛБЕРГСКИЯТ ЧОВЕК...
На 21 октомври през 1907 година на 17 километра от град Хайделберг-Германия,един работник открива в песъчливата почва долна човешка челюст.Човека я предава в полицията,а те пък се обръщат за помощ към професора от хайделбергският университет Ото Шьотенсакс,който след едноседмично изследване официално оповестява,че челюстта е на човек,който е живял преди около 600 000 години.Според него това е предшественика на неандерталците и понеже изследванията се извършили в хайделбергският университет,кръстили предполагаемият собственик на намерената челюст с името Хайделбергски човек.
Възстановката,която била направена по челюстта и по намерения на по-късен етап череп довело до заключението,че Хайделбергският човек със сигурност е ходил прав.
Предпазвал е тялото си с кожи,носил е украшения,и най-вероятно не е можел да говори,но за сметка на това е погребвал мъртвите си.
Предполага се,че този наш предшественик е набавял храната си предимно чрез лов,тоест познавал е и начина да си изработва елементарни,но ефективни оръжия.
Пак въз основа на възстановката учените смятат,че освен зачатъците на интелигентност,хайделбергският човек е бил и убавец.
Имал е добре сложено тяло,ниско чело,изразителни очи и месести устни.
Освен находката на челюстта и черепа,които били открити в Германия,не след дълго в Италия,Гърция и Франция също били намерени различни останки,които доказвали,че този човек е съществувал.
От всичките най-ядосани били французите,защото в началото на 1908 година в околностите на Араго били открити два доста добре запазени черепа на хайделбергски човек,но името вече било дадено и то било немско.
Оставям древният ни пра,пра дядо и от антропологията минавам направо в строителството.Ще става дума за цимента.
Не знам кога точно е измислен той,но знам,че на 21 октомври 1824 година Джоузеф Аспдин патентова Портландския цимент,наречен така,заради използвания в него варовик,добиван от о-в Портланд.
Аспдин открил,че при изгаряне на варовик и клей,химическите свойства на материалите се променят и така полученият цимент придобива по-добри механични качества.
Той се различавал от познатия до тогава римски цимент с това,че бил много по-здрав и се получавал след смесването на суха субстанция с вода.
Само няколко години след патентоването си,портландския цимент завладял цяла Англия,а после и цяла Европа.
През 1878 година в Германия дори било въведено правило,според което стандартния строеж на държавни сгради трябвало да става само с портландски цимент.
Към днешна дата се употребява само думата цимент,но формулата,по която се прави все още е портландската със съвсем леки подобрения.
Като цяло производството на цимент е свързано с използване на огромно количество енергия,която обикновено се произвежда от изгарянето на въглища,при което се отделят големи количества карбонов и въглероден диоксид.
Всеки тон цимент се равнява на един тон въглероден диоксид, който се “изхвърля” в атмосферата.Именно заради негативните последствия за околната среда,Джон Харисън от Хобарт,Тасмания,развива алтернативен цимент,който е базиран на магнезиев карбонат вместо на калциев карбонат,което до голяма степен редуцира вредните карбонови емисии.
Този цимент става известен като еко-цимент,но съвсем не е ново откритие....
Ако харесвате това,което прочетохте кликнете тук,за да получавате първи най-новото в блога
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Моля използвайте кирилица и спазвайте добрия тон.
В противен случай може да не видите това,което сте написали.И за да няма излишни въпроси,смятам за редно да ви уведомя,че АНОНИМНИТЕ КОМАНТАРИ автоматично се игнорират.
Иначе казано,ако нямате нужната регистрация където трябва,хич и не се напъвайте.Няма да ви огрее....